Avalik poliitika: kuidas möödus 2021. aasta teine kvartal?

EÜL-i AP ehk avaliku poliitika meeskonna teine kvartal oli ääretult teguderohke. Lisaks mitmele sisevalimisele tegime tihedat koostööd erinevate partneritega, sõudsime edasi oma kolme projektiga ning olime EÜL-i juubeliaasta tähistamise lainel. Alljärgnevalt jagab EÜL-i AP pool möödunud kvartali meeldejäävamaid saavutusi.


Midagi sellist nagu tänane pandeemia pole maailm näinud alates Hispaania gripist üle saja aasta tagasi. Eesti Üliõpilaskondade Liit võttis Terviseameti soovitusi tõsiselt ning ühiskonna vaktsineerimisel saime meiegi oma kaitsesüstid kätte. Sestap julgesime ka naasta oma armsasse kontorisse, olles pikalt kaug- ja e-kontorit harrastanud. See osutus eriti meeldivaks otsuseks kuumalaine ajal, kuna paksud kiviseinad ja mitmed õhku ringi ajavad ventilaatorid hoidsid ajud värskena.

Oleme EÜL-is läbinud viimased kuud suuresti valimiste ja koosolekute tähe all. Valituks osutusid juht Marcus ja asejuht Kristin, kelle tegemistega saate tutvuda juba järgmise kvartali kokkuvõttes. Et uue juhatuse koosseisu üle otsustada, pidasime maikuus maha ühe pika ja sisuka kahepäevase e-koosoleku ning lisaks sellele juunikuus ühe meeleoluka füüsilise koosoleku Tallinna Tehnikakõrgkooli moodsates ruumides. Täiendust said ka EÜL-i volikogu liikmeskond ning järelevalvekomisjon, kus meie rõõmuks on aktiivsed, mitmekesise taustaga uued ja vanad EÜLikad.

 

Tegus koostöö ja positiivsed arengud

Sõnastasime koos Eesti Haridustöötajate Liidu, Akadeemiliste Ametiühingute ning teiste partneritega selle, mis meie kõigi arust oli oluline – kirjapandust sündis ühine hariduslepe. Ühisosa käisime tutvustamas Riigikogu fraktsioonides ning mõtteid sai vahetatud ka parlamendivälise Eesti 200 erakonnaga. Lisaks avaldasime kõrghariduse rahastamise osas artikleid Sirbis ja Tartu Postimehes.

Sooline ja seksuaalne ahistamine kõrghariduses on keeruline teema, kuna ülikoolid on autonoomsed ning sisekultuurid nii ülikoolides kui kõrgkoolides erisugused. EÜL-i vilistlase Martin Paluoja juhtimisel koostas üliõpilastest koosnev töögrupp antud teemal tudengite seisukohad ning neid tutvustati ka soolise võrdõiguslikkuse nõukogule, mis kuulub Sotsiaalministeeriumi koosseisu. Edasisi samme ootame juba ülikoolidelt Rektorite Nõukogu kaudu ning Haridus- ja Teadusministeeriumilt järgmise perioodi halduslepingute näol.

AP, juhatus ja turundusjuht EÜL-i 30. juubelipeo toimumiskohta külastamas

Mai lõpus kogunes haridustöötajate tunnustamise kõrghariduse komisjon, kus üliõpilasi esindasid meie kommunikatsioonijuht Triin, avaliku poliitika nõunik Allan ja volikogu juhataja Martin. Häid kandidaate oli palju, kuid ka komisjoniliikmete endi üllatuseks kaldus kõigi poolehoid samade nimede juurde. Valikud saadeti edasi järgmise tasandi komisjonile, kes asub neid sügisel vaagima ning lõplikud nominendid ja laureaadid kuulutatakse välja aasta õpetaja galal.

Suhtleme aktiivselt Valgevene Üliõpilasliiduga ning otsime viise, kuidas neid moraalselt ja majanduslikult toetada. Põletava probleemina on üleval Eesti ja Valgevene õppeasutuste koostöölepingute küsimus, mille osas andsime omapoolse kommentaari Postimehe veergudel.

14. juunil mälestasime ühes Justiitsministeeriumi, Eesti Mälu Instituudi ja teiste partneritega neid, keda küüditati sunniviisiliselt ning neid, kes kommunistliku režiimi tõttu oma elu jätsid. Koos muu ühiskonna silmapaistva osaga sattusid külmale maale ka paljud tollased ja endised üliõpilasaktivisid, kes olid edenenud kas poliitikas või mõnes muus valdkonnas. Sel aastal pidasime Maarjamäel noorte nimel avaliku kõne ning olime toeks ürituse korraldamisel.

Meie armas võrgustik

Kvartali jooksul jõudsid oma väärika lõpuni kaks meie projekti ning sai suure hoo sisse kolmas. Aprillis sai tänu Põhjamaade Ministrite Nõukogu esinduse Eestis toetatud projektile ühiselt veebi teel aega veedetud EÜL-i Põhjamaade partneritega: korraldasime NOM kohtumise. Arutlusel olid nii keskkonna- ja kliimaalased arengud kui ka NOM koostöövormi tulevik. Sellest kõigest kirjutasime lähemalt ka oma kodulehel. Lisaks jõudis lõpule meie koolitussarja ÜHVA programm (Aktiivsete Kodanike Fondi toetusel), mille erinevatest koolitustest oleme kokku panemas juhisraamatut esindustele. Ka selle leiab juba lähinädalail meie kodulehelt (hoiame kursis!). Ning kolmandaks on meil veel aktiivselt käimas MTÜ Mondo suurprojekti alla kuuluv ÜHA projekt, mille eesmärgiks on kaasata rahvusvahelisi tudengeid üliõpilasdemokraatiasse. Oleme läbi viinud hargmaisuse teemalise arutelu, huvikaitsekoolitusi ja siiani ühe EÜL-i populaarseima veebiürituse, virtuaalse töö- ja praktikavõimaluste messi, kus osales sadakond inimest.

EÜL-i kõrghariduskonverents 2021

Lisaks toimusid korralise üldkoosoleku eel Instagrami takeoverid meie liikmesesindustega, mis on kõik meie profiilil endiselt nähtavad (aitäh kõigile osalejatele, väga ägedad olete!). Oma võrgustikuga oleme kohtunud ka Tartus EÜL-i kõrghariduskonverentsil (vaata galeriid), erakorralise üldkoosoleku ning juhatuste vahetumise koosviibimise raames. Rahvusvaheliselt osalesime sel kvartalil Euroopa Üliõpilasliidu üldkoosolekul ehk BM80-l (loe lähemalt siit). Paralleelselt valmistume ka järgmisteks ürituseks, näiteks on augustis toimumas Suveülikool ja seda esmakordselt inglise keeles, novembris EÜL-i 30. sünnipäevapidu ning loomulikult on sel aastal käimas iluprotseduurid EÜL-i visuaalile ja brändile. Teise kvartali lõpuga sai läbi ka juhatuse mandaat, mis tähendab, et juuli algusest alustas uus juhatus uute ideede ja sihtidega. Kuidas edasi? Eks peatselt kuulete!

Loe ka ettevõtluse valdkonna kokkuvõtet!

 

 

Leave a reply