NOM 79: kuidas läks ja mis toimus?

8.–9. aprillil kohtusid Balti- ja Põhjamaade üliõpilaskondade liidud juba 79. korda ürituse Nordic Organisational Meeting (NOM) raames. NOM 79. kohtumine oli korraldatud digitaalselt EÜL-i ning meie Soome kolleegide SYL ja SAMOK koostöös, keskendudes keskkondliku ja sotsiaalse jätkusuutlikkuse teemadele. Üritusel osales rohkem kui 25 üliõpilasesindajat üheksast riigist.

Ürituse esimesel päeval toimusid jätkusuutlikkuse teemalised loengud ja seminarid. Päeva alustas meie enda Eesti Mattias Turovski, kes andis hirmutava, kuid vajaliku ülevaate üleilmsest ökoloogilisest kriisist. Sellele järgnes tunduvalt optimistlikum diskussioon teemal “kuidas väikesed riigid saavad päästa maailma”, mida juhtis endine Soome parlamendi liige ning peaministri nõunik Oras Tynkkynen. Ringmajanduse mõistet ning võimalusi tutvustas Kadri Kalle sihtasutusest Teeme Ära. Päeva lõpetas Ronald Wiman Soome Tervise ning Heaolu Instituudist (THS), kelle juhtimisel arutasime sotsiaalse jätkusuutlikkuse eeldusi ning võimalusi.  

Teisel päeval taastutvusime üksteise üliõpilasliitudes käsilolevaga, mis oli vajalik mitte ainult uusimate arengute tutvustamise mõttes, vaid kasulik ka nende osalejate jaoks, kes alles hiljuti oma positsioonile said valitud ning füüsilist NOM koosolekut kunagi varem kogenud ei olnud. Peale seda toimus ametlik NOM koosolek ning arutasime Euroopa Üliõpilasliidu (ESU) erinevatele ametipostidele kandideerijate platvorme, osade ESU strateegiliste suundade eesmärgipärasust ja võimalikku teed, ning kuidas Euroopa tasandil ühiselt soovitud tulemusi saavutada. Kurtsime vastastikku ka kõigile tuttavat digiväsimust ning vahetasime mõtteid, kuidas NOM saaks zoomiformaadis edukas olla. 

Keerulisi olusid arvestades oli tegemist igati õnnestunud üritusega, mis aitas elus hoida EÜL-i rahvusvahelisi sidemeid ning võimendada põhjamaade üliõpilaskondade kollektiivset häält Euroopa tasandil. Järgmine NOM toimub sügisel, plaanide kohaselt Soomes – hoiame pöialt, et saame siis juba füüsiliselt kohtuda!

 

Leave a reply