Toimus Põhjamaade üliõpilaskondade liitude kohtumine (NOM)

Virtuaalne 78. Põhjamaade üliõpilaskondade liitude kohtumine – uus reaalsus ei asenda vanu traditsioone

Kristel Jakobson

Pühapäeval, 18. oktoobril toimus Eesti Üliõpilaskondade Liidu eestvedamisel järjekordne Põhjamaade üliõpilaskondade liitude kohtumine (NOM), mis, nagu kõik teised rahvusvahelised üritused, möödus virtuaalsete lahenduste kasutamise tähe all. See tähendab, et traditsioonilise nelja päeva asemel kestis kohtumine vaid ühe päeva, ning tavapärased füüsilised kohtumised asendusid Zoomi platvormi vahendusel toimuvate aruteludega. Korraldajatena nentisime korduvalt, et tegemist ei ole päris traditsioonilise NOM kohtumisega, kuid sellegi poolest oli südantsoojendav kõiki rahvusvahelise tasandi kolleege taas näha.

NOM-i virtuaalkohtumine 2020

Viies ajatsoonis üheaegselt ürituse korraldamine pakub kahtlemata väljakutseid. Kuidas tagada, et igas ajatsoonis paiknev osaleja on arvutanud oma ürituse toimumise kellaaja õigesti? See oli keskne küsimus, mille lahendusest sõltus osalejate arv ja ürituse tulemuslikkus. Õnneks olid kohal siiski peaaegu kõik NOM-i liikmed, seega arutelud olid elavad ja arvamused mitmekesised. NOM-i kui vabas vormis ühenduse kõige väärtuslikum osa ongi arvamuste mitmekesisus, mis on ka EÜL-i jaoks äärmiselt oluline.

Koosoleku põhilisteks teemadeks olid toetuste süsteemid (ja nende olemasolu) töö kaotanud tudengitele erinevates Põhjamaade riikides, oktoobri lõpus kulmineeruvad Euroopa Üliõpilasliidu ehk ESU valimised (kus osalen ühe kandidaadina ka ma ise), ESU poliitikapaberite muudatusettepanekud ning kevadine NOM kohtumine. Lisaks ametlikule koosolekule toimus ka traditsiooniline rahvusvaheline õhtu, mille formaat oli sel korral samuti täiesti uudne ning varasemalt NOM-il katsetamata. Nimelt vedas EÜL-i asejuht Joonatan eest vabas vormis suhtlust platvormi Jackbox.tv vahendusel. Selle abil said kõik osalejad koos ühisel platvormil mängida sõnamänge ning panna proovile oma loovuse stsenaariumite genereerimisel. Tundus, et osalejad siiralt nautisid lisaks töistele teemadele ka vabas vormis virtuaalset suhtlust ja mänge.

NOM-i rahvusvahelise õhtu programm sel aastal

Et NOM-i koosolek pidanuks esialgselt toimuma füüsilisel kujul Eestis, kuid ülemaailmselt leviva pandeemia tõttu seda teha ei saanud, on EÜL korraldamas ka järgmise aasta kevadel toimuvat 79. kohtumist. Seetõttu tegi EÜL juba augustis ettepaneku jätkata peale oktoobrit endiselt NOM-i eestvedamist samas koosseisus 2021. aasta kevadeni. Nii Norra (NSO) kui ka Soome (SYL, SAMOK) üliõpilaskondade liitude esindajad olid valmis jätkama EÜL-iga kaasamõtlemist ning seega tegutseme NOM-i koordineerimise rinnetel veel 79. Põhjamaade üliõpilaskondade kohtumiseni.

 

Tegus sügis rahvusvahelisel areenil – ESC40

EÜL-i delegatsioon võttis 17.–19. septembril osa ka oma katuseorganisatsiooni Euroopa Üliõpilasliidu (ESU) korraldatud Euroopa Üliõpilaskonverentsist (European Students Convention ehk ESC40). Saime Euroopa kolleegidega arutada muuhulgas näiteks vaimse tervise, digitaliseerimise, tehisintellekti, inimõiguste, Euroopa strateegiate ja ESU enda dokumentide teemadel. ESC40 on järelevaadatav Euroopa Üliõpilasliidu Facebooki lehel.

 

Leave a reply