Kohtumine Haridus- ja Teadusministeeriumi kõrghariduse valdkonna esindajatega: fookuses rahastus, õppelaenud ja rahvusvahelistumine
3. aprillil toimus EÜLi esindajate ja Haridus- ja Teadusministeeriumi kõrghariduse valdkonna spetsialistide vahel sisukas kohtumine, kus arutati praeguseid arengusuundi ja tulevikuväljavaateid kõrghariduses. Kohtumisel osalesid ministeeriumi esindajad Kristi Raudmäe, Margus Haidak, Hemminki Otstavel, Janne Pukk, Tiina Laidvee ja teised ning EÜLi poolt Katariina Järve, Lennart Mathias Männik ja Riin Suuster.
Peamised teemad:
🔹 Uus koalitsioonikokkulepe ja selle mõju kõrgharidusele
Praegu käivad uue koalitsioonikokkuleppe ettevalmistused, mis toob kaasa ebakindlust lähituleviku prioriteetides. Olulised teemad – õppelaen, rahastusmudel, välisüliõpilaste poliitika – on laual, kuid kindlaid otsuseid pole veel tehtud.
🔹 Õppelaenu ja toetussüsteemi reform
EÜLi jaoks oluline teema – õppelaenu summa suurendamine, tagasimakseperioodi pikendamine ja käendaja nõude kaotamine – on töös. Samuti räägiti vajaduspõhise toetuse jätkusuutlikkusest ja probleemidest süsteemi piisavusest.
🔹 Kõrghariduse rahastus ja õppemaksude arutelud
Töörühm kõrghariduse rahastuse pika plaani osas on olnud pausil, ent soov on see taas käivitada. Arutleti edasilükatud õppemaksu mudeli üle ning vajadusest siduda rahastus paremini sotsiaalsete tingimustega.
🔹 Halduslepingud ja vastutusvaldkonnad
Aasta teises pooles algavad halduslepingute läbirääkimised. Eraldi rõhutati eestikeelse kõrghariduse ja doktoriõppe olulisust.
🔹 Rahvusvahelistumine ja Euroopa kraad
Ministeerium toetab Euroopa kraadi märgist, kuid mitte kraadisüsteemi ennast, viidates liigsele bürokraatiale. Arutleti ka vastutustundliku rahvusvahelistumise põhimõtete ja välisüliõpilaste poliitika üle.
EÜL jätkab aktiivset dialoogi ministeeriumiga, seistes tudengite huvide eest igas olulises arutelus. Meie eesmärk on, et kõrghariduse areng toimuks läbimõeldult, üliõpilaskeskse ja kestliku lähenemise alusel.