NOM 81

8. aprillil kohtus virtuaalselt NOM (Nordiskt Ordförande Möte), mis ühendab Põhjamaade üliõpilasliite. Lisaks EÜL-ile on NOMis tudengiesindajad Taanist, Gröönimaalt, Islandilt, Lätist, Leedust, Soomest, Fääri Saartelt, Norrast ja Rootsist. 

Rahvusvaheliste suhete eest vastutav asejuht Kristin toob välja, et NOM on hea koht, kust partneritega enne suuremat, Euroopa Üliõpilasliidu, üldkoosolekut asju arutada. “Tore oli (küll ekraani kaudu) taaskohtuda Rootsis kohatud esindajatega. Plaanis on sel kevadel veel kord kokku saada, et siis juba konkreetselt Euroopa Üliõpilasliidu üldkoosoleku dokumente ja päevakorda arutada,” täpsustas ta.

“Tore oli (küll ekraani kaudu) taaskohtuda Rootsis kohatud esindajatega. Plaanis on sel kevadel veel kord kokku saada, et siis juba konkreetselt Euroopa Üliõpilasliidu üldkoosoleku dokumente ja päevakorda arutada,” täpsustas ta.

Kohtumine algas sellega, et kõik riigid tegid lühiülevaate oma organisatsioonist ning sellest, millega lähiajal tegeletakse. Näiteks rääkisid Leedu esindajad, et nemad annavad sarnaselt EÜL-ile välja tudengistaatust tõendavat kaarti ning Island tõi välja, et üks ülikool asub Islandil kohal, kus on kõigest 50–100 inimest. EÜL tõi omalt poolt välja uue taskuhäälingu, kohtumised liikmetega ning heategevusliku e-poe.

Seejärel vaatasid tudengiesindajad üheskoos üle kaks muudatusettepanekut, mis tehti koostöö regulatsiooni kohta. Esimene neist puudutas NOMi kohtumiste korraldamist, mis toimuvad kaks korda aastas. Nimelt tehti ettepanek kehtestada kohtumistel osalustasu. Varasemalt oli see lahendatud nii, et korraldav riik kattis kõik kulud peale transpordi. Ettepanek kehtestada NOMi kohtumistel osalustasu hääletati EÜL-i kahehäälse toetusega maha.

Teine muudatusettepanek oli rohkem küsimus ning selle kohta, kuidas tuleks nimetada autonoomseid regioone. Otsust selle kohta ei tehtud, kuid arutelust jäi siiski kõlama, et autonoomsed regioonid saavad olla NOMi liikmed ning praegust sõnastust muuta ei ole vaja (praegu on välja toodud, et liikmed saavad olla riikide või autonoomsete regioonide üliõpilasliidud).

Enne virtuaalset lõunapausi arutati ka selle üle, et ühe Gröönimaa üliõpilasliiduga ei ole pikka aega kontakti olnud ning seepärast otsustati hääletada, kas nad arvata järgmisel NOMi kohtumisel ühendusest välja või mitte. Otsustati, et proovitakse nendega jätkuvalt ühendus luua ning kedagi organisatsioonist välja arvama veel ei hakata. EÜL oli selles küsimuses erapooletu.

Pärast lõunapausi jagasid oma mõtteid kõigi esindajatega Queer tudengiesindajad Islandilt, kes aitasid paremini mõista seda, kuidas valida sõnu ja tegevusi nii, et kellelegi liiga ei teeks.

Seejärel toimus mitu tundi kestev arutelu, kus valmistusime üheskoos mai lõpus toimuvaks ESU (European Students’ Union – Euroopa üliõpilasliit) üldkoosolekuks. Vaatasime üle hääletamisprotsessi ning jagasime mõtteid tulevaste valimiste kohta.

Pärast toimus riikidevaheline NOMvision. See tähendas seda, et üheskoos vaadati kõigi NOMi riikide Eurovisioonil osalevaid laule ning jagati punkte. Meie saime kolm punkti lõunanaabritelt lätlastelt ning ühe punkti taanlastelt. Kahjuks on vist liiga hilja Eurovisioonil osalevat laulu muuta.

NOM sai alguse juba 1946. aastal, kuid EÜL liitus koos Läti ja Leedu organisatsioonidega aastal 2006. NOM kohtub igal kevadel ja sügisel ühisel koosolekul ning samuti kohtutakse omavahel ka erinevate Euroopa ürituste raames.

Sel korral esindasid EÜL-i NOMi kohtumisel asejuht Kristin Pintson, avaliku poliitika nõunik Allan Aksiim ja kommunikatsioonijuht Katariina Järve.

Rahvusvaheliste suhete kevadine tipphetk on aga mai lõpus toimuv ESU üldkoosolek, mis toimub sel korral Pariisis.

Katariina JärveEÜL-i kommunikatsioonijuht