Põhjamaade Üliõpilasliitude Ühendus ei toeta Eestis planeeritavat tasulist kõrgharidussüsteemi
3.-6. oktoobril toimus Põhjamaade Üliõpilasliitude Ühenduse (NOM) kohtumine, mida korraldas Taani Üliõpilaskondade Liit (DSF). Eestit esindasid EÜL-i juht Katariina, kommunikatsioonijuht Arleen, rahvusvahelise töögrupi liige Kärt ning Kõrgema Kunstikooli Pallase üliõpilasesinduse esimees Enlil. Kohtumisel võeti lisaks muudele dokumentidele vastu avaldus, mis rõhutab tasuta kõrghariduse kättesaadavuse olulisust ja vajalikkust.
Neli päeva Kopenhaagenis olid tihedalt sisustatud, kuid kahtlemata oli meie jaoks kõige olulisem üheskoos vastuvõetud otsus tasuta kõrghariduse säilitamise osas. Ingliskeelses avalduses rõhutatakse, et riiklikult rahastatud kõrgharidust tuleb kaitsta ja seada prioriteediks, et säilitada Eesti konkurentsivõime ja tagada sotsiaalne liikuvus. Kuna naaberriigid Põhjamaades on võtnud kohustuse pakkuda tasuta või taskukohast kõrgharidust, on oht, et Eesti jääb maha ja kaotab oma positsiooni konkurentsivõimelise sihtkohana nii kodumaiste kui ka rahvusvaheliste üliõpilaste jaoks. Paljud andekad õpilased, kes ei saa endale õppemaksu lubada, võivad olla sunnitud otsima haridusvõimalusi välismaal, mis toob kaasa kohalike talentide kaotamise. Eriti soodustab seda asjaolu, et uuest aastast kehtima hakkav maksusüsteem võib paljud majanduslikult kehvas seisus perede abituriente panna valiku ette: kas rabeleda terve ülikooliõpingute periood finantsiliselt läbi, minna välismaale õppima või katkestada haridustee sootuks.
Rahvusvaheline koostöö on jätkusuutlikkuse ja arengu seisukohalt ülioluline. Seetõttu tutvustasime üksteisele oma üliõpilasorganisatsioone ja jagasime erinevate riikide päevakajalisi teemasid, millega tudengid silmitsi seisavad. Vahetasime kogemusi ja mõtteid ning andsime sisendit võimalike muudatuste jaoks.
Lisaks tutvustati meile Skandinaavia vanimat ülikooli, Kopenhaageni Ülikooli, mis on üks Taani prestiižikamaid õppeasutusi. Käisime Põhjamaade Ministrite Nõukogu (Norden) esinduses, mille peakontor asub Kopenhaagenis. Kuna EÜL on olnud Nordeniga tihedalt seotud erinevate projektide raames, oli visiit peakontorisse silmiavav ja täis äratundmisrõõmu. Seejärel külastasime Taani Parlamenti ning Kõrgharidus- ja Teadusministeeriumit, kus tutvustati meile ministeeriumi töötajate igapäevaelu ja töökorraldust. Kusjuures, erinevalt Eestist, kus haridusministri vastutusalasse kuulub alusharidus kuni kõrgharidus, on Taanis loodud eraldi kõrgharidusminister, kelleks on praegu Christina Egelund.
Pühapäeval toimus ametlik NOM-i koosolek, mille käigus vaadati üle, kinnitati ja täiendati kõik olulised päevakorras olevad dokumendid. Lisaks valiti 2025. aastaks uus NOM-i koordinaator. Kohtumisel valmistati ette ka novembris Oslos toimuv üliõpilaskondade liitudele kõige olulisem kohtumine, kuhu on kaasatud lisaks Põhjamaadele ka kõik teised Euroopa Üliõpilasliitude Ühendusse kuuluvad organisatsioonid.
Eesti delegatsiooni osalemist NOM-il toetas Põhjamaade Ministrite Nõukogu esindus Eestis.
NOM ühendab riiklikke üliõpilasliite põhjamaades ja Baltikumis. See sai alguse juba aastal 1946, kuid Eesti liitus ühes teiste Balti riikidega aastal 2006. NOM-i kuuluvad liidud Taanist (DSF), Eestist (EÜL), Fääri Saartelt (MFS), Soomest (SAMOK ja SYL), Gröönimaalt (AVALAK), Islandilt (LIS), Lätist (LSA), Leedust (LSS), Norrast (NSO) ja Rootsist (SFS). Kokku esindab võrgustik rohkem kui miljonit tudengit kogu regioonist.