Põhjamaade koostöövõrgustiku kohtumine 86
2.-6. aprillil toimus Fääri saartel Põhjamaade koostöövõrgustiku (NOM) poolaasta kohtumine, kus EÜL-i esindasid juht Katariina Järve ja poliitika nõunik Riin Suuster.
Kohtumise fookuses oli ajude väljavool ning Erasmus+, mis oli vägagi paslik arvestades Fääri saarte olemust ning sealset haridussüsteemi. Nimelt on seal väga populaarne minna kõrgharidust omandama välismaale ning eriti just Taani. Probleem tekib aga sellega, et paljud ei tule tagasi ning üsna kinnine ühiskond ja vähesed rahvusvahelised võimalused muudavad raskeks ka ajude sissevoolu välismaalt.
Sündmuse alguses saime hea ülevaate sellest, kuidas haridussüsteem Fääri saartel toimib. Selleks külastasime sealset Laste- ja Haridusministeeriumit. Sarnaselt Eestile, on ka seal viimastel aastatel olnud suur fookus kutseharidusel ja selle reformil. Fääri saarte olukord kõrghariduses on aga keeruline, sest nad ei ole osa Bologna protsessist, Euroopa Liidust ning Erasmus+ programmist.
Üks väga suur fookus, mis Fääri saared on nüüd võtnud, on Erasmus+ programmiga liitumine. Selleks on neil just hiljuti loodud riiklik agentuur, mis sellega tegeleb. Väga palju võetakse õppust Islandist, mis on üsna sarnane riik, kuid juba Erasmus+ programmi liige. Samuti saavad Fääri saared tuge Taanilt.
Viimasel päeval toimus koostöövõrgustiku ametlik koosolek. Sel korral oli fookuses võrgustiku visioon Euroopa tudengiesinduse tulevikuks, Gröönimaa tudengiesinduste toetamine ning mais toimuvad Euroopa Üliõpilasliidu (ESU) juhatuse ja tegevmeeskonna valimised. EÜL panustas visioonidokumenti terve peatükiga sellest, kuidas Euroopa tasandil saab NOM enda visiooni ellu viia ja mõjuvõimu omada. Lisaks oli EÜL-ile oluline ka ESU valimiste temaatika, sest sel korral on NOM võrgustiku ainus kandidaat EÜL-i lahkuv juht Katariina. Ühes võrgustikuga panime paika strateegia, kuidas valimistele vastu läheme.
Peamised punktid, mis EÜL kaasa võttis olid:
- Fääri saartel teeb ministeerium koostööd erinevate ettevõtetega, et pakkuda toetusi osalise koormusega õppivatele tudengitele, mis sarnaselt Eestile on seal tasuline.
- Saame teha kahepoolset koostööd, et toetada Fääri saarte liitumist Erasmus+ programmiga. EÜL omaltpoolt pakub tuge sealselt üliõpilasesindusele, eriti kvaliteedi hindamise osas ning just selles, kuidas sinna paremini tudengeid kaasata. Samuti saame vahetada kogemusi, kuidas väikses keeles antava kõrghariduse juurde tuua rahvusvahelisi erialasid.
- Meil puudub Eestis hea statistika välismaal õppivate Eesti tudengite kohta. Ajude väljavoolu mõistes ning samuti väikse riigi elanikkonna vaates on see aga oluline info, millele EÜL peaks tulevikus kindlasti tähelepanu pöörama.
EÜL-i juhi Katariina sõnul oli kohtumine eriline: “Põhjamaade kohtumistel saame alati uusi mõtteid, mida saame Eestisse üle tuua. Sel korral oli olukord eriti eriline, sest Fääri saarte näol on tegemist samuti väikse kogukonna ning väikses keeles antava kõrghariduse süsteemiga, seega saime palju mõtteid vahetada.”
NOM koostöövõrgustikku kuuluvad riiklikud üliõpilasliidud Eestist, Lätist, Leedust, Soomest, Rootsist, Taanist, Norrast, Fääri saartelt ja Gröönimaalt. Võrgustik on loodud aastal 1946 ning Eesti, Läti ja Leedu liitusid sellega aastal 2006.